Post Tagged with: "Germania – Italia primul 11"

Germania – Italia Avancronica si echipe probabile

• June 28, 2012 11:28 am
  • Comments Off on Germania – Italia Avancronica si echipe probabile

Germania si Italia se infrunta diseara de la ora 21:45 in cea de-a doua semifinala de la Campionatul European de Fotbal 2012. Meciul se va juca pe stadionul National din Varsovia, Polonia. Echipa care va castiga acest meci se va califica in finala acolo unde va intalni Spania care a trecut aseara de Portugalia 2-4 la loviturile de la 11 m.

Germania a aratat pana in acest moment ca este cea mai puternica formatie de la EURO 2012. Echipa lui Joachim Low a castigat grupa B reusind sa castige toate cele meciuri impotriva Portugaliei, Olandei si Danemarcei. In sferturi nemtii au trecut lejer de Grecia cu 4-2, chiar daca la un moment dat grecii reusisera sa egaleze. Pentru meciul cu Italia selectionerul are tot lotul la dispozitie si poate sa alinieze cea mai buna echipa posibila.

Italia a surprins la acest Campionat European practicand un fotbal frumos mult diferit fata de ceea ce ne obisnuisera pana acum. Cesare Prandelli a implementat un modul ofensiv iar in meciul din sferturi contra Angliei a arata de ce este in stare Squadra Azzurra. Singurul jucator indisponibil pentru partida din aceasta seara este Christian Maggio fiind suspendat. Giorgio Chiellini se pare ca va reveni si el in primul 11 urmand sa ii i-a locul lui Bonucci.

Istoria confruntarilor directe cuprinde 30 de partide amicale si oficiale. Italienii conduc avand 14 victorii, noua meciuri s-au terminat la egalitate, iar nemtii au castigat numai sapte partide toate amicale. Un amanunt interesant este faptul ca Germania nu are are nici o victorie impotriva Italiei intr-un meci oficial.

Ultimul joc direct a fost un meci amical jucat pe 9 Februarie 2011 si s-a terminat la egalitate 1-1, goluri marcate de Klose pentru nemti in minutul 16, respectiv Rossi in minutul 81 pentru italieni.

Germania – Italia echipe probabile:

Germania (4-2-3-1): Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Reus, Ozil, Schurrle – Klose

Italia (4-3-1-2): Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Balzaretti – Marchisio, Pirlo, Nocerino – Motta – Balotelli, Cassano

Pariati pe meciurile de la EURO 2012 si aveti sansa sa incasati un Bonus de 100 RON! Pentru detalii click pe bannerul de mai jos: