Post Tagged with: "Spania – Italia FINALA EURO 2012"

Spania – Italia FINALA EURO 2012 Avancronica si Echipele de start

• July 1, 2012 11:27 am
  • Comments Off on Spania – Italia FINALA EURO 2012 Avancronica si Echipele de start

Campionatul European de Fotbal din 2012 a ajuns in ultima zi de competitie. Finala din acest an va fi una latina intre Spania si Italia. Cele doua echipe reediteaza duelul din grupa C cand au terminat la egalitate scor 1-1. Spania – Italia se joaca astazi de la ora 21:45 la Kiev.

Spania si-a confirmat statutul de favorita si la acest turneu final si reuseste sa ajunga in finala Campionatului European. Primul meci de la acest turneu final a fost tocmai impotriva adversarei de diseara Italia cu care a remizat 1-1, goluri marcate de Fabregas si Di Natale. Singurul meci mai greu pentru spanioli in afara de acesta a fost meciul din semifinale contra Portugaliei cand timp de 120 de minute nu au reusit sa marcheze nici un gol si s-au creat ocazii putine de a marca. Pentru partida din aceasta seara Del Bosque are tot lotul la dispozitie si poate alinia cel mai bun 11.

Italia este pentru multi surpriza de la acest turneu final. Formatia lui Cesare Prandeli reusesta sa ajunga in finala dupa ce inainte de ultimul meci din grupa nu erau siguri de calificare in sferturi. Daca in jocurile din grupe italienii au practicat un joc destul de modest, odata ajunsa in faza eliminatorie squadrra azzurra s-a transformat total si a inceput sa practice un joc modern bazat in special pe faza ofensiva. Meciul cu Anglia din sferturi a fost unul dintre cele mai frumoase de la acest turneu final chiar daca nu s-a marcat decat de la loviturile de la 11 m.

Aceasta partida va fi una extrem de interesanta din perspectiva portarilor. Ambele echipe au doi jucatori care sunt in primii doi din lume pe postul lor. Este vorba despre Gianluigi Buffon si Iker Casillas. Ambii jucatori evolueaza la doua mari cluburi din lume si au experienta la cel mai inalt nivel.

Pe banca tehnica situatia este un pic diferita. La spanioli Del Bosque are o experienta mai mare atat la nivel de club cat si la nationala avand si performante mult mai notabile decat omologul sau de pe banca italienilor, Cesare Prandelli.

Spania – Italia echipele de start:

Spania (4-3-3): Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Xavi, Xabi Alonso – Silva, Fabregas, Iniesta

Italia (4-1-3-2): Buffon – Abate, Bonucci, Barzagli, Chiellini – De Rossi – Marchisio, Montolivo, Pirlo – Balotelli, Cassano

Pariati pe meciurile de la EURO 2012 si aveti sansa sa incasati un Bonus de 100 RON! Pentru detalii click pe bannerul de mai jos: